Kanuumatkad Raplamaal ja Matsalu rahvuspargis

Mulle oli juba pikemat aega selge, et rabade kõrval on meie Eestimaal veel maastikke, kuhu sooviksin huvilisi viia. Olen ise alati veelembene inimene olnud ja seetõttu pole üldse imestada, et oma tee just veekeskkondade ja märgalade juurde olen leidnud. Kanuumatkade puhul soovin hoida seda joont, et matkaliste grupp ei läheks hoomamatult suureks. Lisaks usun, et seikluslikkuse ja lõbusa ajaveetmise vahele võiks mahuda ka maagiat. Viimane eeldab jällegi mitte kiirustamist, kulgemist osalises vaikuses ja näpuotsaga loodusfilosoofilisi mõttekäike. Miks mitte ka üht mõnusat sooja einet, mis valmib kohapeal? 🙂

Aastad on mind tuttavamaks teinud eeskätt Raplamaa ja Läänemaa piirkonnaga. Usun, et kõrgemad kevadised ja sügisesed veed Vigala jõel (ja võibolla ka Velisel!) pakuvad võimalust kärestikulisemateks elamusteks. Kasari jõgi oma võimsas rahulikkuses jätab võimaluse kulgeda rahus ja keskenda manööverdamise asemel looduse kogemisele ja mõtete mõlgutamisele.

Esmase katsetamise huvides olen võtnud kasutusele neli täiesti uut kolmekohalist kanuud (11 matkalist + matkajuht). Igaüks neist kannatab kuni 300kg ja tegemist on väga stabiilsete alustega. Ka suurema grupi puhul tasub ühendust võtta, sest koostöös teiste matkajuhtidega leiame alused enamatele inimestele. 🙂

Sõltuvalt aastaajast muutuvad ka väljapakutavad marsruudid. Esmajoones toon välja kolm võimalikku marsruuti, mis lähevad käiku juba 1. augustist 2019. Pangem tähele, et suurema isuga kanuutajad saavad näiteks kaks marsruuti kokku panna ja teha ühe pikema päevase aerutamise.

Kellaaeg: Rõhutan, et geograafilisest asukohast on sageli olulisem aeg, millal matkale minna. Kui on soov kogeda midagi teistsugust, siis tasub mõelda õhtuse hämariku või hommikuse päikesetõusu peale, mil loodus on kõige aktiivsem ja tõenäosus loomi kohata oluliselt suurem.

kanuumatk

Marsruudid:

Rumba – Kasari sild (ca 11km)

Rumbast Vigala jõe alamjooksult alustades ja edasi mööda suurt Kasari jõge kulgedes saame läbi teha ca 3.5-tunnise kanuumatka. Selles lõigus on Kasari jõgi väga lai ja sügav. Kallastelt saadavad siin kulgejat üksikud majapidamised ja jõeluhtadel söövad veised. Sellel jõelõigul looduskaitselisi piiranguid pole ja see võimaldab soovi korral ka kallastel peatusi teha. Koos pikniku ja sooja toidu valmistamisega tuleks suvisel ajal arvestada ca 4.5 tunnise ajakuluga. Kõrgvee ajal on voolukiirus oluliselt suurem ja siis kannab jõgi meid lõpp-punkti kiiremini.

kanuumatk_Raplamaal

 

Kasari sild – Kloosti linnuvaatlustorn (ca 11km)

Kasari maanteesillalt allavoolu kulgedes jääme asustusest üha kaugemale. Maad võtab vaikus. Siit algab Matsalu rahvuspargi sihtkaitsevöönd, kuhu igaühel asja polegi. Selleks tuleb huviliselt taotleda liikumisluba. Matka läbiviijana olen selle eest juba hoolt kandnud ja sellega on grupile tagatud seaduslik ligipääs metsikule maailmale.

Siin võib õhtu- ja hommikuvalguses näha jõel toimetavaid kopraid. Jõekallastel toimetavaid metskitsesid ja luhtadel uitavaid põtru. Eriline kogemus on liikuda sellisel jõelõigul täiskuuööl või hommiku-udus.

Sel marsruudil liikujail ei ole asja kanuust välja – kaldad kuuluvad loomadele. Küll aga saame Kloostri linnuvaatlustorni juurde jõudes teha ühe mõnusa pikniku ja nautida vaadet kõrgemalt ümbritsevale avarusele.

 

Kloostri linnuvaatlustorn – Suitsu jõe sild (ca 9km)

Vaatlustornist pole mereni enam palju jäänud. Siit algab lindude paradiis. Roostikud. Jõel liikudes võime näha puuoksal istuvat merikotkast või kuulda roostikus võimsalt häälitsevat hüüpi. Kevadisel ja sügisesel ajal lendavad peakohalt üle sajad ja tuhanded linnud. Sügisene aeg on põtrade jaoks ka paaritumisaeg – põdrapullid kogunevad luhtadele. Binokliga võib siin nii mõndagi erilist näha.

Matk lõppeb Suitsu silla juures, kus soovi korral saame matka lõpetuseks ja muljetamiseks teha pikniku. Lähedal asub ka Suitsu vaatetorn.

 

Hinnad:

Kanuumatka miinimumtasu on 200 eur ja selle sisse mahub kogu vajaminev varustus,  soe toit kuni 6 inimesele ning matkajuht oma mõtetega loodusest ja inimesest. Loomulikult käib selle ettevõtmisega kaasas ka võimalikult paindlik lähenemine – matka teeme kasvõi kell 3 öösel kui selleks peaks soovi olema. 🙂 Sobib hästi gruppidele, kes pole huvitatud massiüritusest ja sooviksid privaatsemat keskkonda.

Reeglina jääb kanuumatka osalustasu vahemikku 30-40 eur/inimene. Täpne hind sõltub seltskonna suurusest, marsruudi pikkusest (paaritunnine või lausa tervepäevane) ja sellest, kas on soov võtta oma toit kaasa või lasta matkajuhil oma kokakunsti demonstreerida.

Suurema seltskonna (ettevõtte kollektiiv või suurem sõpruskond) tasub samuti ühendust võtta. Kui näen võimalust Teie ideede toetamiseks ja kaasamõtlemiseks, teen seda hea meelega. Koostööpartnerite abiga oleme suutelised ka kastist välja mõtlema.

 

Võimalike küsimuste korral võta minuga ühendust: romet.vaino@gmail.com või 53541791.