Kanuumatkad Raplamaal, Matsalus ja Soomaal

Kanuumatk on ideaalne võimalus näha meie kodumaa loodust hoopis teistsugusest vaatenurgast. Seda eriti arvestades meie jõgede veetaset või õigemini selle kõikumist aastaaegade lõikes. Minuarust on Eesti väikejõgede võlu see, et just kevadiste lumesulamiste või sügiseste hoovihmadega muutuvad need rahulikud metsanired mäslevateks jõgedeks. Ajaaken selliste hoogsate seikluste kogemiseks võib mõnel aastal olla väga väike. Kui Sind õigel ajal kohal pole, jäädki ilma.

Muidugi on selline seikluslikum kanuumatk ainult üks võimalik viis seda veepealset maailma nautida. Mõni suurem ja rahulikum jõgi võib pakkuda näiteks aeglaseid kulgemisi udustel suvehommikutel või võimsat linnulaulu kevadistel varahommikutel. Metsloomad tulevad jõe äärde jooma, kuskil askeldavad koprad… Suurel ja rahulikul jõel saab selgel augustiööl teha ka öist kanuumatka.

Alljärgnevalt toon välja erinevad asukohad ja ajad näitamaks, kuidas võiks üks kanuumatk minu käe all juhendatuna välja näha.

Korraldan tavaliselt kanuumatkasid seltskondadele kuni 10-12 inimest, kuid ka suuremate gruppide puhul tasub ühendust võtta. Võimalusel kaasan koostööpartnereid, kes aitavad mõnusa ürituse siiski teoks teha ka siis kui inimesi on 30 või rohkem.

Kohe on “riiulist võtta” neli 3-kohalist kanuud, mis on tugevast plastist ja äärmiselt stabiilsed. Kartus ebakindla ja kõikuva kanuu ees on selliste aluste puhul täiesti kohatu.

stabiilsed-tahe-kanuud

Kanuumatkasid korraldan peamiselt järgnevates kohtades:

  • Raplamaal Keila jõel Kohila lähistel (väga rahulik kulgemine neile, keda kiire vool ei kutsu)
  • Raplamaal Vigala jõel Rapla külje alt kuni Matsalu rahvuspargini (suurvee ajal võimalik teha mitmepäevane matk ja sõita peaaegu mereni välja, lisaks kõik lühemad lõigud), mis pakub sõltuvalt aastaajast ja tingimustest hoogsamat sõitu kärestikel.

Raplamaal on kõige “laevatatavam” Keila jõgi, mis on läbitav sisuliselt aastaringselt. Seiklusjanulisematel soovitan aga sihtida Vigala jõge kevadiste või sügiseste kõrgvete ajal. Siis muutub väike metsajõgi mäslevaks ja pakub kulgejaile palju rõõmu ning võimalust harjutada meeskonnatööd. Vaata videot sügisesest kanuusõidust Vigala jõel siin:

 

  • Soomaa rahvuspargis erinevatel jõgedel. Võimalik nii paaritunnine kui ühepäevane või kahepäevane kanuumatk koos räätsamatkaga rabas. Kahepäevasel kanuumatkal võimalik ööbida nii suures glämpingutelgis või hoopis askeetlikus saunaga RMK Karuskose metsavahi majas.
soomaa-kanuumatk
Kanuumatk Soomaa üleujutatud luhtadel

Soomaal on kanuutamise tippaeg kevadine või sügisene suurvesi, kuid teatud jõelõike saab sõita ka väljaspool üleujutusi. Soomaal saab edukalt teha mitmepäevase kanuumatka ja/või kombineerida räätsamatka kanuumatkaga, sest jõed kulgevad sealsete rabade rüpes. Seltskonnale on võimalik broneerida RMK Karuskose metsavahi maja jõekaldal koos saunaga või ööbida minu glampingutelgis.

 

  • Matsalu rahvuspargis erinevatel lõikudel Kasari maanteesillast kuni Suitsu sillani või RMK Penijõe lõkkekohani. Olen nende lõikude eripärad siinkohal põgusalt ka lahti kirjutada.

Kellaaeg: Rõhutan, et geograafilisest asukohast on sageli olulisem aeg, millal matkale minna. Kui on soov kogeda midagi teistsugust, siis tasub mõelda õhtuse hämariku või hommikuse päikesetõusu peale, mil loodus on kõige aktiivsem ja tõenäosus loomi kohata oluliselt suurem.

kanuumatk

Matsalu kanuumatka marsruudid:

Rumba – Kasari sild (ca 11km)

Rumbast Vigala jõe alamjooksult alustades ja edasi mööda suurt Kasari jõge kulgedes saame läbi teha ca 3.5-tunnise kanuumatka. Selles lõigus on Kasari jõgi väga lai ja sügav. Kallastelt saadavad siin kulgejat üksikud majapidamised ja jõeluhtadel söövad veised. Sellel jõelõigul looduskaitselisi piiranguid pole ja see võimaldab soovi korral ka kallastel peatusi teha. Koos pikniku ja sooja toidu valmistamisega tuleks suvisel ajal arvestada ca 4.5 tunnise ajakuluga. Kõrgvee ajal on voolukiirus oluliselt suurem ja siis kannab jõgi meid lõpp-punkti kiiremini.

kanuumatk_Raplamaal

Kasari sild – Kloosti linnuvaatlustorn (ca 11km)

Kasari maanteesillalt allavoolu kulgedes jääme asustusest üha kaugemale. Maad võtab vaikus. Siit algab Matsalu rahvuspargi sihtkaitsevöönd, kuhu igaühel asja polegi. Selleks tuleb huviliselt taotleda liikumisluba. Matka läbiviijana olen selle eest juba hoolt kandnud ja sellega on grupile tagatud seaduslik ligipääs metsikule maailmale.

Siin võib õhtu- ja hommikuvalguses näha jõel toimetavaid kopraid. Jõekallastel toimetavaid metskitsesid ja luhtadel uitavaid põtru. Eriline kogemus on liikuda sellisel jõelõigul täiskuuööl või hommiku-udus.

Sel marsruudil liikujail ei ole asja kanuust välja – kaldad kuuluvad loomadele. Küll aga saame Kloostri linnuvaatlustorni juurde jõudes teha ühe mõnusa pikniku ja nautida vaadet kõrgemalt ümbritsevale avarusele.

Kloostri linnuvaatlustorn – Suitsu jõe sild (ca 9km)

Vaatlustornist pole mereni enam palju jäänud. Siit algab lindude paradiis. Roostikud. Jõel liikudes võime näha puuoksal istuvat merikotkast või kuulda roostikus võimsalt häälitsevat hüüpi. Kevadisel ja sügisesel ajal lendavad peakohalt üle sajad ja tuhanded linnud. Sügisene aeg on põtrade jaoks ka paaritumisaeg – põdrapullid kogunevad luhtadele. Binokliga võib siin nii mõndagi erilist näha.

Matk lõppeb Suitsu silla juures, kus soovi korral saame matka lõpetuseks ja muljetamiseks teha pikniku. Lähedal asub ka Suitsu vaatetorn.

Kanuumatk-matsalu-rahvuspargis

 

Kanuumatka hinnad:

Kanuumatka miinimumtasu on 200 eur ja selle sisse mahub kogu vajaminev varustus,  soe toit kuni 6 inimesele ning matkajuht oma mõtetega loodusest ja inimesest. Loomulikult käib selle ettevõtmisega kaasas ka võimalikult paindlik lähenemine – matka teeme kasvõi kell 3 öösel kui selleks peaks soovi olema. 🙂 Sobib hästi gruppidele, kes pole huvitatud massiüritusest ja sooviksid privaatsemat keskkonda.

Reeglina jääb kanuumatka osalustasu vahemikku 30-40 eur/inimene. Täpne hind sõltub seltskonna suurusest, marsruudi pikkusest (paaritunnine või lausa tervepäevane) ja sellest, kas on soov võtta oma toit kaasa või lasta matkajuhil oma kokakunsti demonstreerida.

kanuumatka-toit

Suurema seltskonna (ettevõtte kollektiiv või suurem sõpruskond) tasub samuti ühendust võtta. Kui näen võimalust Teie ideede toetamiseks ja kaasamõtlemiseks, teen seda hea meelega. Koostööpartnerite abiga oleme suutelised ka kastist välja mõtlema.

Võimalike küsimuste korral võta minuga ühendust: romet.vaino@gmail.com või 53541791.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga