Avalikud matkad

 

Sobivad hästi inimesele, kes sooviks matkajuhiga mõnd uut kohta avastada, kuid samas ei näe põhjust tellida endale personaalne matk. Avaliku matka puhul panen ma tavaliselt 1-2 nädalat varem Facebook’i üles eelinfo (millal ja kus matk toimub) ning saadan registreerunutele hiljem juba täpsema info. Kõige kiirema info eesseisva matka kohta saab liitudes grupiga Metalooduse spontaansed matkad.

Avalike matkade puhul olen võtnud gruppi mitte rohkem kui 12 inimest. Seda selleks, et säilitada mingisugune privaatsus ja anda inimestele ruumi. Minu kui matkajuhi jaoks on avalikud matkad ühed lemmikmatkad, sest sageli toovad juhuslikud ja omavahel võõrad inimesed kokku eripalgelisi mõtteid ja vaatenurki. Kui jagan isiklikke kogemusi loodusest, tekib pea alati tore juturing, kus mitmel osalejal on nii mõndagi huvitavat lisada.

Lisaks võimaldavad avalikud matkad mul katsetada erinevaid formaate – toitlustusega ja ilma. Öösel või varahommikul. Väikese grupiga matk, kus püüame jälgida metslinde ja -loomi jne.

Vastavalt aastaajale ja hetkel looduses toimuvale muutuvad ka avalike matkade kohad ja sisu. Ka hinna mõttes on osalustasu kõikuv, kuid 3-4-5 tunnise matka hind jääb enamasti 40-50 euro piiresse. Pikemad matkad võivad maksta rohkem.

 

Personaalsed matkad

 

Personaalne matk sobib inimesele, kes soovib loodusesse tulla vaid oma seltskonnaga ja endale sobivatel tingimustel. Sageli tellitakse selliseid matkasid näiteks sünnipäevaga seoses. Siis on võimalus valida endale sobiv kuupäev, kellaaeg, matka piirkond ja soovi korral ka toitlustus (ka vegan võimalused olemas).

Ajaliselt on inimestele sobivaimaks osutunud lahendus, kus esmalt kulgeme rahulikus tempos ja mitmete jutupausidega ca 2.5h ning seejärel ootab seltskonda söök või soovi korral ka ühine söögitegemine. Ühiskokkamisest kirjutan lähiajal ka ühe pikema postituse.

Sõltuvalt looduses valitsevatest tingimustest on võimalik teha räätsamatk, suusamatk või minna hoopis metsaradadele kulgema. Tuleb arvesse võtta, et 23.04-23.06 kehtib matkakorraldajate vahel kokkuleppeline niinimetatud linnurahu/räätsarahu ja rabalindudele antakse inimestest puhkust. Siis on sobivam kulgeda näiteks Kõrvemaa metsades ja metsajõgede kallastel.

Huvi korral kirjuta mulle romet.vaino@gmail.com.

 

Uitama õppimised

 

Käesolevast 2024. aasta kevadest hakkan otsima võimalusi inimesi loodusele veelgi lähemale viia. Õigupoolest saan mina näidata teed ja pakkuda tuge, kuid sammud tuleb igaühel ise astuda. Mida see siis ikkagi tähendab?

Ma soovin aeg-ajalt kutsuda kokku väiksemaid gruppe inimesi, kes tahaks samamoodi iseseisvalt looduses hulkuda nagu mina seda teen. Ma jagan oma teadmisi ja kogemusi sellest, kuidas üldse looduses liikuda. Kuidas leida enda jaoks huvitavaid kohti ja kuidas end vaimselt ka loodusega harjutada. Selleks teemegi tugevalt praktilisi uitamisi, kus meil puudub kindel marsruut ja teeme erinevaid harjutusi. Ühtlasi plaanin selle tarbeks luua eraldi grupi, kus saan hiljem inimeste küsimustele vastata ja neid nende teekonnal edasi aidata.

Miks ma seda teen? Tunnen, et viimastel aastatel on minu kui matkajuhi elu kaotanud tähenduslikkust. Mõistan aina enam, et võtta inimesed endaga rappa või metsa kaasa oli esimene samm. Nüüd soovin astuda järgmise sammu ja aidata huvitatud inimesed järgmisele tasandile. Sellisele, kus nad on võimelised ise looduses uitama, avastama uusi kohti, kuhu ei vii teed ega rajad.