1. Meeskonnaüritus rabas, metsas või mere ääres

Päringutele vastates püüan alati oma sisetunde järgi hinnata, et kas olen üldse õige inimene Sinu või kellegi teise matkasoovi ellu viima. Kui tunnen, et soovitud programm/temaatika läheb “minu liistudest” liiga kaugele, soovitan hea meelega kedagi teist. 

Pärast 7 aastat eneseotsinguid ja katsetusi saan öelda, et tänaseks olen leidnud oma “käekirja”. Minu suureks teemaks on inimene ja loodus. Täpsemalt see, kuidas looduses viibimine ja looduskogemus meie psüühikat ja füsioloogiat muudab. Eriti huvitab mind see, kuidas mõjutab meid vaikus ja üksindus. Eemalolek normeeritud kultuuriruumist. Et neid asju omal nahal kogeda, olen võtnud ette pikemaid soolorännakuid nii kodumaa kui välismaa looduses.

Lisaks pean suurt lugu heast vaimsest tervisest ja tulenevalt oma isiklikest läbielamistest jagan hea meelega ka seda, kuidas loodus on aidanud mul mitmed sisemised sasipuntrad oma sees korrastada.

Seega on minu kui matkajuhi teemakäsitlus tavapärase õpikutarkuse asemel enam seotud inimlike kogemustega metsikus looduses. Leian, et sellisest lähenemisest leiab igaüks midagi, isegi kui seltskond on äärmiselt kirju. Mul ei ole päheõpitud teksti, vaid kohandan oma jutte vastavalt sihtgrupile ja kohapealsele tunnetusele. See, mida räägin maskuliinsusest pakatavale ehitusbrigaadile on täiesti erinev sellest, mida jagan näiteks haridustöötajatega. Olen alati valmis oma teemakäsitlusi eelnevat arutama sinu kui ürituse organiseerijaga/tellijaga.

Inimese ja looduse temaatikat saan edasi anda läbi erinevate ürituse formaatide:

3-4-tunnine räätsa- või jalgsimatk toitlustusega või ilma. Sellest ca 2.5-3h on rahulik maastikul kulgemise osa koos minupoolsete mõtisklustega. Märksõnadeks looduse tajumine ja tunnetamine, kohtumine hirmuga, pimedus, üksindus, vaikus ja õppetunnid looduselt. Kui on soov, ootab maastikult naastes ootab meeskonda või gruppi soe söök (menüü lepime eelnevalt kokku). Kuni 10se grupiga on võimalik teha lihtsam matkasupp priimusel, otse laugaste vahel. Kulgemise kiiruse ja kogu programmi ajalise kestuse otsustate ise. Vajadusel saan nõuga abiks olla. 🙂 Oluline, et kõik tunneks end hästi. Rabamatkade kohta olen pikemalt kirjutanud SIIN. 

UUS (alates oktoober 2024)! Teambuilding/meeskonna arendamine läbi looduse. Koostöös meeskonnacoach`iga viime su meeskonna loodusesse, et heita pilk iseendale, oma kolleegidele ja omavahelisele toimimisele. Loodus on hinnangutevaba ruum, mis loob hea õhkkonna avatud suhtluseks. See, kuidas keegi ümbritsevat kogeb, võimaldab läbi peegelduste ja jagamiste end oma unikaalsuses ka teistele nähtavaks teha. Põimides sellise keskkonna sinu meeskonna vajaduste/eesmärkide ja sobivate tegevustega, saame tulemuseks päriselt parema tunnetuse oma meeskonna sisekliima osas. 

UUS! Töötuba “Taasühendumine loodusega”. Loodusest kaugenevas maailmas kohtan aina enam küsimust, et kust alustada teekonda tagasi looduse juurde? Mõni ostab uhked matkasaapad ja vihmajope, kuid samme ei järgne. Olen veendunud, et tegelikult tuleb alustada päris algusest. Pisut kohmetult. Just nii, nagu esma- või taaskohtumised tavaliselt välja näevad. Töötoas räägime sellest, kuidas me inimkonnana üldse siia oleme jõudnud ja kuidas siit edasi võiksime liikuda. Lisaks teeme erinevaid looduskogemuslikke harjutusi. Läbiviimisel toetun Derby Ülikooli teadlaste väljatöötatud raamistikule “5 pathways to nature connection”.

Aastaringi mõttes on mul kujunenud teatav rotatsioon. See näeb välja järgmine ning pole kindlasti kivisse raiutud:

detsember – märts – eelkõige matkad räätsadel, vähem jalgsimatkad metsaradadel (alates 2023 dets loodan lisada ka suusamatkad). Talvine vaikus ja endasse vaatamine. 

aprill-juuni – eelkõige jalgsimatkad Kõrvemaa ja Raplamaa metsades koos kokkamisega looduses. Just metsades ja jõgede-ojade kallastel tärkab loodus kõige kiiremini. Rabades on siis räätsarahu ja laseme lindudel pesitseda.

juuni-august – päikesetõusu ja -loojangumatkad koos laukasuplustega Raplamaa rabades. Udused varahommikud ja öised tähistaevad.

september-nov – räätsa- ja jalgsimatkad rabades ja metsades. Raba on siis eriti värviline ja lisaks leidub marju-seeni, mida kokkamisel kasutada saame. Seega saab teha pooleldi korilusmatkasid.

Mille peale matka planeerimisel veel mõelda? 

Mõtle kindlasti läbi, et miks sinu meeskond soovib rappa tulla. Vajadusel aruta see nendega läbi. Mida teadlikumalt saame end selleks eelhäälestada, seda rohkem teenib selline ettevõtmine eesmärki.

Kui kõik osalejad on nõus, saame jätta õhkkonna täiesti vabaks – see tähendab, et mingid ühised kokkulepped matka atmosfääri loomisel puuduvad. Kes tahab, teeb vahepeal töökõnesid ja toksib telefonis e-maile ning arutab tööalaseid väljakutseid keset rabavaikust. Isiklikult arvan, et see pole parim viis looduses aja veetmiseks, aga kui selline on osalejate soov, siis nii teemegi. Tõenäoliselt oleks töömõtetel ruumi olukorras, kus ongi kokku lepitud mingisugune nõupidamine-koosolek-arutelu looduses. Kui see pole eesmärk, võiks väiksed kokkulepped olla tehtud. 🙂

Teine võimalus oleks jõuda kokkuleppele, et seltskond lülitab oma telefonid lennurežiimile ja lepitakse kokku, et nendeks tundideks jäetakse töömõtted autode juurde ning püütakse ka päriselt kohal olla. See annab võimaluse olla kas vaikuses omade mõtetega või hoopiski rääkida kaaslasetaga teemadel, mis jäävad väljaspoole argipäevaseid arutelusid. Inimesed tulevad rõõmuga loodusesse, aga füüsilise eemaloleku kõrval unustavad nad endale vaimsel tasandil puhkust lubada – võetakse töömõtted kaasa.

2. Esinemine konverentsidel, seminaridel ja ettevõtte üritustel

Minu suureks rõõmuks on looduses liikumine muutunud aina populaarsemaks. Seda mitte ainult füüsilise, vaid ka vaimse tervise toetamise eesmärgil. Sellest lähtuvalt on mitmed ettevõtted ja organisatsioonid kutsunud mind jagama oma seiklusi ja kogemusi looduses koos minu loodusfotodega. 

Näiteks on võimalik lõpetada üks pikk ja tõsine ettevõtte arengupäev üdini inimliku, traagilise, aga ka humoorika ettekandega sellest, mida inimene loodusest enda jaoks leida võib. Kohtumised metsloomadega, sügavamad isiklikud taipamised ja olustikku edasiandvad loodusfotod mõjuvad lõdvestavalt ja inspireerivalt. 

Täpse teema saame eraldi kokku leppida ja lisaks mõelda, kuidas see sobituks ülejäänud programmiga (juhul, kui see vajalik).

Tekkis küsimus-mõtteid? Kirjuta mulle romet.vaino@gmail.com