1. Meeskonnaüritus rabas, metsas või mere ääres

Saame kokku panna just sellise matka nagu Sinu meeskonnale sobib. Matk võib olla kas füüsiliselt aktiivsem seiklus kaugematele rabasaartele või hoopis rahulik kulgemine metsaradadel koos kokkamisega värskes õhus. Nende kahe vahele jääb mõistagi ka midagi vahepealset – näiteks rahulik kulgemine räätsadel mööda lauka ääri, suplemine rabalaukas ja hilisem söömine mõnel lähedalasuval lõkkekohal. Tasub arvesse võtta, et kui panustada näiteks ühisele lõkkel kokkamisele, siis peaks matkamise osa olema kergem/lühem. Vastasel juhul ei ole meeskonnal piisavalt energiat ja aega söögitegemisele panustada.

Kui Sind huvitab, mis mul just praegusel, 2024 kevadhooajal “menüüs” on, siis kirjutasin sellest postituses “Meeskonnaüritused kevadel 2024”.

Aastaringi mõttes on mul kujunenud teatav rotatsioon. See näeb välja järgmine ning pole kindlasti kivisse raiutud:

detsember – märts – eelkõige matkad räätsadel, vähem jalgsimatkad metsaradadel (alates 2023 dets loodan lisada ka suusamatkad). Talvine vaikus ja endasse vaatamine. 

aprill-juuni – eelkõige jalgsimatkad Kõrvemaa ja Raplamaa metsades koos kokkamisega looduses. Just metsades ja jõgede-ojade kallastel tärkab loodus kõige kiiremini. Rabades on siis räätsarahu ja laseme lindudel pesitseda.

juuni-august – päikesetõusu ja -loojangumatkad koos laukasuplustega Raplamaa rabades. Udused varahommikud ja öised tähistaevad.

september-nov – räätsa- ja jalgsimatkad rabades ja metsades. Raba on siis eriti värviline ja lisaks leidub marju-seeni, mida kokkamisel kasutada saame. Seega saab teha pooleldi korilusmatkasid.

Kindlasti käib ühe matka juurde ka sisuline pool – see millest ja kuidas matkajuht räägib. Pärast 5 aastat eneseotsinguid ja katsetusi saan öelda, et tänaseks olen leidnud oma “filosoofia”. Minu suureks teemaks on inimene ja loodus. Täpsemalt see, kuidas looduses viibimine ja looduskogemus meie psüühikat ja füsioloogiat muudab. Eriti huvitab mind see, kuidas mõjutab meid vaikus ja üksindus. Eemalolek normeeritud kultuuriruumist. Et neid asju omal nahal kogeda, olen võtnud ette pikemaid soolorännakuid nii kodumaa kui välismaa looduses.

Lisaks pean suurt lugu heast vaimsest tervisest ja tulenevalt oma isiklikest läbielamistest jagan hea meelega ka seda, kuidas loodus on aidanud mul mitmed sisemised sasipuntrad oma sees korrastada.

Seega on minu kui matkajuhi teemakäsitlus putukate ja samblike asemel enam seotud inimlike kogemustega metsikus looduses. Leian, et sellisest lähenemisest leiab igaüks midagi, isegi kui seltskond on äärmiselt kirju. Mul ei ole päheõpitud teksti, vaid kohandan oma jutte vastavalt sihtgrupile ja kohapealsele tunnetusele. See, mida räägin maskuliinsusest pakatavale ehitusbrigaadile on täiesti erinev sellest, mida jagan näiteks haridustöötajatega. Olen alati valmis oma teemakäsitlusi eelnevat arutama sinu kui ürituse organiseerijaga/tellijaga.

Korralduslikult ja formaadilt jagunevad ettevõtetele korraldatavad üritused kolmeks:

2-4-tunnine matk jalgsi või räätsadel, ilma toitlustuseta. Soovite vaid matka, sest suundute pärast edasi kuskile sauna või majutusasutusse, kus teid ootab soe söök. Või soovite suuremat seiklust kaugematele rabasaartele ning seetõttu on igaühel oma toidupala seljakotti kaasa pakitud. Mina saan seljakotti pakkida termostes tee kuni 20 inimesele. 

3-4-tunnine räätsa- või jalgsimatk . Sellest ca 2.5h matkamise osa ja 1.5 ühine toiduvalmistamine, lõkke ääres istumine ja suhtlemine. Kuni 10se grupiga on mõistlik valmistada toit ise. Suurema grupiga saan tellida toitlustaja, kes toob sooja söögi kohale. Matka kestus sõltub suuresti seltskonnast endast – kui palju on aega ja millises ulatuses soovitakse söögitegemisse panustada. Võime teha ühe lihtsa supi, karri või lõkkeburgerid. Ka tempo valib seltskond ise, mitte matkajuht. Oluline, et kõik tunneks end hästi. Rabamatkade kohta olen pikemalt kirjutanud SIIN. 

matkatoit

Meeskonnapiknik – väike matkaring ja suurem kokkamine. Selline meeskonnapiknik võiks olla üritus, kus pole kuhugi kiire ja saab lihtsalt olla. Sobib kuni 20sele seltskonnale ja mõistlik korraldada kevadel (enne sääskede tulekut) ja sügisel (pärast sääskede-parmude kadumist). 

Söögi poolest teeme peenemaid lõkkeroogasid kui tavaliselt matkadel kombeks. Vastavalt soovile võib sellise ürituse sisulise poole jätta täiesti lahtiseks ja lasta minna asjadel nii nagu nad lähevad. Või saan söömise juurde jagada oma mõtteid loodusest ja selle mõjust inimesele läbi isiklike kogemuste ja lugude. Või soovite hoopis joonistada, kirjutada, luuletada või midagi õppida? Lisategevuste osas on valik lai.

Mille peale matka planeerimisel veel mõelda? 

Mõtle kindlasti läbi, et miks sinu meeskond soovib rappa tulla. Vajadusel aruta see nendega läbi. Mida teadlikumalt saame end selleks eelhäälestada, seda rohkem teenib selline ettevõtmine eesmärki.

Kui kõik osalejad on nõus, saame jätta õhkkonna täiesti vabaks – see tähendab, et mingid ühised kokkulepped matka atmosfääri loomisel puuduvad. Kes tahab, teeb vahepeal töökõnesid ja toksib telefonis e-maile ning arutab tööalaseid väljakutseid keset rabavaikust. Isiklikult arvan, et see pole parim viis looduses aja veetmiseks, aga kui selline on osalejate soov, siis nii teemegi. Tõenäoliselt oleks töömõtetel ruumi olukorras, kus ongi kokku lepitud mingisugune nõupidamine-koosolek-arutelu looduses. Kui see pole eesmärk, võiks väiksed kokkulepped olla tehtud. 🙂

Teine võimalus oleks jõuda kokkuleppele, et seltskond lülitab oma telefonid lennurežiimile ja lepitakse kokku, et nendeks tundideks jäetakse töömõtted autode juurde ning püütakse ka päriselt kohal olla. See annab võimaluse olla kas vaikuses omade mõtetega või hoopiski rääkida kaaslasetaga teemadel, mis jäävad väljaspoole argipäevaseid arutelusid. Inimesed tulevad rõõmuga loodusesse, aga füüsilise eemaloleku kõrval unustavad nad endale vaimsel tasandil puhkust lubada – võetakse töömõtted kaasa.

2. Esinemine konverentsidel, seminaridel ja ettevõtte üritustel

Minu suureks rõõmuks on looduses liikumine muutunud aina populaarsemaks. Seda mitte ainult füüsilise, vaid ka vaimse tervise toetamise eesmärgil. Sellest lähtuvalt on mitmed ettevõtted ja organisatsioonid kutsunud mind jagama oma seiklusi ja kogemusi looduses koos minu loodusfotodega. 

Näiteks on võimalik lõpetada üks pikk ja tõsine ettevõtte arengupäev üdini inimliku, traagilise, aga ka humoorika ettekandega sellest, mida inimene loodusest enda jaoks leida võib. Kohtumised metsloomadega, sügavamad isiklikud taipamised ja olustikku edasiandvad loodusfotod mõjuvad lõdvestavalt ja inspireerivalt. 

Täpse teema saame eraldi kokku leppida ja lisaks mõelda, kuidas see sobituks ülejäänud programmiga (juhul, kui see vajalik).

Tekkis küsimus-mõtteid? Kirjuta mulle romet.vaino@gmail.com