Meeskonnaüritus rabas, metsas või mere ääres

Saame kokku panna just sellise matka nagu Sinu meeskonnale sobib. Matk võib olla kas füüsiliselt aktiivsem seiklus kaugematele rabasaartele või hoopis rahulik kulgemine metsaradadel koos kokkamisega värskes õhus. Nende kahe vahele jääb mõistagi ka midagi vahepealset – näiteks rahulik kulgemine räätsadel mööda lauka ääri, suplemine rabalaukas ja hilisem söömine mõnel lähedalasuval lõkkekohal.

Aastaringi mõttes on mul kujunenud teatav rotatsioon. See näeb välja järgmine ning pole kindlasti kivisse raiutud:

detsember – märts – eelkõige matkad räätsadel, vähem jalgsimatkad metsaradadel (alates 2023 dets loodan lisada ka suusamatkad). Talvine vaikus ja endasse vaatamine. 

aprill-juuni – eelkõige jalgsimatkad Kõrvemaa ja Raplamaa metsades koos kokkamisega looduses. Just metsades ja jõgede-ojade kallastel tärkab loodus kõige kiiremini. Rabades on siis räätsarahu ja laseme lindudel pesitseda.

juuni-august – päikesetõusu ja -loojangumatkad koos laukasuplustega Raplamaa rabades. Udused varahommikud ja öised tähistaevad.

september-nov – räätsa- ja jalgsimatkad rabades ja metsades. Raba on siis eriti värviline ja lisaks leidub marju-seeni, mida kokkamisel kasutada saame. Seega saab teha pooleldi korilusmatkasid.

 

Kui oled oma meeskonnale planeerimas üritust (näiteks soovite kuskile ööbima jääda või tahaksite pärast matka sooja sauna) ja tunned, et Raplamaa võiks olla võimalik asukoht, siis leiad siit ühe ülevaatliku postituse Raplamaa võimaluste kohta: “Meeskonnaürituse korraldamine Raplamaal”.

Kindlasti käib ühe matka juurde ka sisuline pool – see millest ja kuidas matkajuht räägib. Pärast 5 aastat eneseotsinguid ja katsetusi saan öelda, et tänaseks olen leidnud oma “filosoofia”. Minu suureks teemaks on inimene ja loodus. Täpsemalt see, kuidas looduses viibimine ja looduskogemus meie psüühikat ja füsioloogiat muudab. Eriti huvitab mind see, kuidas mõjutab meid vaikus ja üksindus. Eemalolek normeeritud kultuuriruumist. Et neid asju omal nahal kogeda, olen võtnud ette pikemaid soolorännakuid nii kodumaa kui välismaa looduses.

Lisaks pean suurt lugu heast vaimsest tervisest ja tulenevalt oma isiklikest läbielamistest jagan hea meelega ka seda, kuidas loodus on aidanud mul mitmed sisemised sasipuntrad oma sees korrastada.

Seega on minu kui matkajuhi teemakäsitlus putukate ja samblike asemel enam seotud inimlike kogemustega metsikus looduses. Leian, et sellisest lähenemisest leiab igaüks midagi, isegi kui seltskond on äärmiselt kirju. Mul ei ole päheõpitud teksti, vaid kohandan oma jutte vastavalt sihtgrupile ja kohapealsele tunnetusele. See, mida räägin maskuliinsusest pakatavale ehitusbrigaadile on täiesti erinev sellest, mida jagan näiteks haridustöötajatega. Olen alati valmis oma teemakäsitlusi eelnevat arutama sinu kui ürituse organiseerijaga/tellijaga.

Laias laastus jagunevad ettevõtetele korraldatavad üritused kolmeks:

1. 2-4-tunnine matk jalgsi või räätsadel, ilma toitlustuseta. Soovite vaid matka, sest suundute pärast edasi kuskile sauna või majutusasutusse, kus teid ootab soe söök. Või soovite suuremat seiklust kaugematele rabasaartele ning seetõttu on igaühel oma toidupala seljakotti kaasa pakitud. Mina saan võtta tee kuni 20 inimesele. 

Hind: miinimumtasu 300 eur (kuni 6 inimest). 7-10 inimese puhul 45 eur/inimene. 11 ja enama inimese puhul 40 eur/inimene.

 

2. 3-4-tunnine räätsa- või jalgsimatk . Sellest ca 2.5h matkamise osa ja 1.5 ühine toiduvalmistamine, lõkke ääres istumine ja suhtlemine. Kuni 10se grupiga on mõistlik valmistada toit ise. Suurema grupiga saan tellida toitlustaja, kes toob sooja söögi kohale. Matka kestus sõltub suuresti seltskonnast endast – kui palju on aega ja millises ulatuses soovitakse söögitegemisse panustada. Võime teha ühe lihtsa supi, karri või lõkkeburgerid. Ka tempo valib seltskond ise, mitte matkajuht. Oluline, et kõik tunneks end hästi. Rabamatkade kohta olen pikemalt kirjutanud SIIN. 

Hind: Vaata eelneva ilma toitlustusega matka hinda ja arvesta juurde ca 15-25 eur inimese kohta (sõltub, mis menüü kasuks otsustatakse)

räätsamatk

Räätsamatk udusel suvehommikul

 

3. UUS! Alates 2023. Matk, millele järgneb uhkem ühiskokkamine (4-6h. Võtan kaasa uhkemad nõud ja laudlina ning tooraine mitmekäigulise lõkketoitude menüü jaoks. Selline matk sobib hästi kevadesse või sügisesse kui ilmad on parajalt soojad, kuid samas pole tüütuid putukaid ja metsast on võimalik ka ühtteist söödavat leida. Lõkketoitude menüü eeldab enam pealehakkamist, kuid tulemuseks on ka hoopis teistmoodi toiduelamus. Lõkkes valmistatud kartulid, bataadid ja peedid kokkusobitatud kastete ja lisanditega ning malmpannil praetud puuviljad on midagi muud kui lihtsalt üks matkasupp. Retseptid on inspireeritud maailma parimate lõkkelkokkajate retseptivaramust. Lisan siia jaanuari-veebruari jooksul ka foto- ja videomaterjali, et saaksid aimu, millest räägin.

Hind: miinimumtasu 420 eur (kuni 6 inimest). Kuni 10-liikmelise grupi puhul 70 eur/inimene. See matk sobib maksimaalselt kuni 12 inimesele.

matkatoit

4. UUS! Alates 2023. Meeskonnapiknik – kokkamine, lõkkejutud ja molutamine rippvoodites. Mõnikord lähen metsa või rappa täiesti ilma plaanita. Lihtsalt leian ühe mõnusa koha, sätin kahe puu vahele üles rippvoodi ja süütan priimuse. Mõlgutan mõtteid ja kokkan endale midagi head ja lõpuks lihtsalt pikutan rippvoodis ja vaatan õõtsuvaid puulatvasid. Leian, et selline meeskonnapiknik võiks olla üritus, kus pole kuhugi kiire ja saab lihtsalt olla. Sobib kuni 10sele seltskonnale ja mõistlik korraldada kevadel (enne sääskede tulekut) ja sügisel (pärast sääskede-parmude kadumist). 

Söögi poolest teeme peenemaid lõkkeroogasid ja katame laua pidulikumalt kui tavaliselt matkadel kombeks. Vastavalt soovile võib sellise ürituse sisulise poole jätta täiesti lahtiseks ja lasta minna asjadel nii nagu nad lähevad. Või saan söömise juurde jagada oma mõtteid loodusest ja selle mõjust inimesele läbi isiklike kogemuste ja lugude. Või soovite hoopis joonistada, kirjutada, luuletada või midagi õppida? Lisategevuste osas on valik lai.

Hind: miinimumtasu 360 eur (kuni 6 inimest). Maksimaalselt kuni 10 inimes, 60 eur/inimene.

Mille peale matka planeerimisel mõelda? 

Mõtle kindlasti läbi, et miks sinu meeskond soovib rappa tulla. Vajadusel aruta see nendega läbi. Mida teadlikumalt saame end selleks eelhäälestada, seda rohkem teenib selline ettevõtmine eesmärki.

Kui kõik osalejad on nõus, saame jätta õhkkonna täiesti vabaks – see tähendab, et mingid ühised kokkulepped matka atmosfääri loomisel puuduvad. Kes tahab, teeb vahepeal töökõnesid ja toksib telefonis e-maile ning arutab tööalaseid väljakutseid keset rabavaikust. Isiklikult arvan, et see pole parim viis looduses aja veetmiseks, aga kui selline on osalejate soov, siis nii teemegi. Tõenäoliselt oleks töömõtetel ruumi olukorras, kus ongi kokku lepitud mingisugune nõupidamine-koosolek-arutelu looduses. Kui see pole eesmärk, võiks väiksed kokkulepped olla tehtud. 🙂

Teine võimalus oleks jõuda kokkuleppele, et seltskond lülitab oma telefonid lennurežiimile ja lepitakse kokku, et nendeks tundideks jäetakse töömõtted autode juurde ning püütakse ka päriselt kohal olla. See annab võimaluse olla kas vaikuses omade mõtetega või hoopiski rääkida kaaslasetaga teemadel, mis jäävad väljaspoole argipäevaseid arutelusid. Inimesed tulevad rõõmuga loodusesse, aga füüsilise eemaloleku kõrval unustavad nad endale vaimsel tasandil puhkust lubada – võetakse töömõtted kaasa.

Kutsu hoopis loodus enda juurde

Loodust saab põnevalt käsitleda ka väljaspool maastikke. Näiteks sellest läbi isiklike seikluste ja katsumuste rääkides ning täiendades seda teaduslike avastustega. Sellised esinemised kannavad minuarust endas järgmisi eesmärke:

  • Inimeste inspireerimine elamaks tervislikumalt, julgemalt ja õnnelikumalt
  • Barjääride lõhkumine – saan näidata, et loodusesse minek ja seal seiklemine on jõukohane igaühele
  • Inimeste teadlikkuse tõstmine ja hirmude kummutamine – loodus kui suurepärane koht enese leidmiseks ja tõeliseks väljalülituseks

Võimalikud märksõnad, millest saan ja oskan Sinu üritusel rääkida:

  • Looduse mõju inimfüsioloogiale ja -psüühikale
  • Vaikus, üksindus, pimedus – hirmud looduses ja toimetulek nendega
  • Isiklikud seiklused ja õppetunnid  looduses

Alljärgnevalt üks minu väljakutse iseendale – suplus rabalaukas, eemal inimese maailmast.

https://www.youtube.com/watch?v=G2hl-N0naTs

Tekkis küsimus-mõtteid? Kirjuta mulle romet.vaino@gmail.com