foto_seinale

Fotolõuend või raamitud foto – millist oma kodu seinale valida?

Juba mõnda aega tagasi otsustasin oma kodulehele üles panna valiku loodusfotosid, mida saab igaüks endale koju või ka kellelegi kingituseks tellida. Valik on pidevalt täienev ja seda saab näha siit. Pikalt pildistasin “sahtlisse”, kuid viimase aasta jooksul olen pannud suurt rõhku sellele, et saada paremaks ja koos sellega olen tundnud, et tahan võtta endale ka julguse jäädvustatud hetki inimestele müüa. Usun, et foto kõrval on vähemalt sama oluline sellega kaasnev lugu ja autori mõtted jäädvustatud hetkest. Seetõttu tahan käesolevast hetkest alates iga fotoga kaasa saata ka just sellesama loo, mis avaks selle foto sündimise tagamaid. Nii saab pildi tellija endale koju mitte lihtsalt ilusa pildi, vaid midagi tähenduslikumat.

Märkasin juba e-poe loomisel, et tegelikult valmistab selliste fotode tellimine inimestele pisut peavalu. Lisaks olen inimestel märkanud mitmeid eelarvamusi või ettekujutusi, mis ei vasta tõele. Seetõttu püüangi järgnevalt lahti seletada, et mis on minu pakutavate lahenduste (fotolõuend või raamitud foto) võimalused ja piirangud. Kui teksti lugemise asemel eelistad selgitava video vaatamist, saad seda teha siit: (video on valmimisel)

Fotolõuend

Fotolõuendi puhul trükitakse foto lõuendikangale ja seejärelt tõmmatakse pingule puidust alusraami peale. Nii, et pilt lõuendikangal läheb ka alusraami äärte peale luues omamoodi ruumilise pildi. Lõuendi kangas meenutab tavalist maalimiseks mõeldud lõuendit, aga on enamasti siledam ja trükk sellel on tegelikult väga detailne.

Siin näited sellest, milline näeb fotolõuend välja oma ehituselt:

fotolõuend_ehitus
Puitraamile pingutatud lõuend

 

fotolõuend_riputustraat
Fotolõuendil on olemas tross kohe seinale riputamiseks

Ruumi sisustamise mõttes tahab fotolõuend enda ümber lihtsamajoonelist, ühtlase seinatooniga avarat ruumi. Midagi minimalistlikumat. Fotolõuendit on kindlasti kõikidest lahendustest kõige lihtsam tellida. Lihtsalt valid välja endale meelepärase foto ja suuruse ja ongi kõik – kuller toob kohale ja riputad seinale.

fotolõuend_seinal
Fotolõuend

Võib tekkida küsimus, et milleks üldse vaevata oma pead raamitud fotoga? Pakun Sulle järgnevalt mõned mõtted.

Raamitud foto

Mu isiklik tunnetus ütleb, et raamitud foto seostub inimestele tavaliselt mingi sisustuspoest ostetud lihtsa pildiga seinal. Või leiad ise kuskilt mingi pildi, ostad sellele puiduvärvi, musta või valge raami ümber ja riputad seinale – ja ongi tehtud. Tegelikult on võimalik standardsete pildiraamide kasutamise asemel luua igale fotole täiesti isikupärane välimus. Tõsi, see nõuab rohkem mõttetööd, kuid minu arust on asi seda kindlasti väärt kui soovid teha kas erilist kingitust või panna koduseinale midagi sellist, mis võiks sinna jääda kümneks või enamaks aastaks.

Raamitud ja paspartuuga teosed sobivad paremini väiksematesse ruumidesse ja tapeeditud seintele, sest paspartuuga tekitatav “õhk” pildi ümber eraldab selle ülejäänust ja toob fookusesse.

Fotode raamimisel saab mängida pildiraami laiuse, sügavuse, tekstuuri ja värviga. Lisaks on valikuvabadus paspartuu värvi ja tekstuuri osas – näiteks võib fotot ümbritseda papist või hoopis sametist paspartuu.  Lõpuks on veel võimalik otsustada, et kas fotot jääb katma tavaline kirgas klaas või hoopis galeriiklaas ehk artglass. Mulle tundub, et paljude inimeste mälupildis on raamitud foto selline, mida ei saa päris normaalselt vaadata, sest paljud peegeldused segavad foto täielikku vaatamist. Selle vältimiseks ongi olemas viimasena mainitud artglass.

Vaatame võrdluse mõttes eelnevalt näidatud kasepuude fotot raamitud kujul:

kasepuud_raamitud_foto
Kasepuud raamituna ja tavapärase kirka klaasiga

Kuidas selline lahendus tundub? Isiklikult tunnen, et sisustuselemendina annavad fotot ümbritsevad paspartuu ja raam fotole väga palju juurde ja toovad fotol kujutatu palju tugevamalt esile. Lisaks annab lõpmatu hulk erinevaid raame ja paspartuusid võimaluse põnevateks kombinatsioonideks, mis aitavad fotot ka muu sisustusega kokku sulatada.

Kuid tähelepanelikule jääb siinkohal silma üks asi – tavapärase kirka klaasi omaduste tõttu peegeldab selle foto pinnalt vastu ka pildistaja ehk mina. See ongi see mure ka kõigi poodidest otse ostetavate raamidega. Neid saab riputada vaid väga valitud pindadele, kus ei paista otsest ega ka kaudset valgust peale. Tegelikult on pea võimatu leida neile kohta kus nad üldse ei peegeldaks, sest see on kirka klaasi loomulik omadus.

Siinkohal tulebki mängi galeriiklaas ehk artglass. Vaatame võrdlevat näidet ja otsime peegeldusi:

Soomaa_raamitud_foto
Raamitud foto valge paspartuu ja puiduvärvi raamiga + artglass valgust neelav klaas

Nagu näha, siis artglassiga sellise nurga alt peegeldused sisuliselt puuduvad. Ei tasu arvata, et see klaas täiesti peegeldumatu on. Kui riputada see foto otse ereda valgusega akna või lambi vastu, siis peegeldustest ei pääse. Kuid ülevalt või küljelt langevat valgust see klaas suures osas ei peegelda. Sisuliselt pakub sellise raamitud foto vaatamine galerii kogemuse ja vaataja vaataks kui aknast sisse. Värvid on väga selged ja kirkad.

Paberfotode puhul on täiesti eraldi teema ka fotopaber, millele looming trükitakse. Igal paberil on isemoodi omadused – mõni on soojema tooniga paber, mõni on mattpaber, mõni poolläikiv. Mõni paber toob eriti hästi välja just tumedad toonid. Ma olen otsustanud oma fotode puhul säästa klienti sellest valikust ja valin ise autorina sobiva fotopaberi. Mõistagi võib see sõltuvalt fotost varieeruda. See on jällegi üks lisavõimalus anda lõpptulemusele iseloom ja kordumatus.

Toon lõpetuseks veel ühe näite sellest, kuidas lubasin oma fantaasial näidiseid valides lennata:

foto_seinale
Õhtutundi kujutav foto sinise paspartuu ja hõbevalge puitraamiga + artglass

 

paspartuu
Paspartuu ja raami struktuur lähedalt vaadatuna

 

Ka raamitud fotodel on küljes riputustross ning needki saab kohe seinale riputada.

raamitud_foto_riputustross
Riputustross

Mis puudutab raamitud fotode tellimist, siis olen otsustanud, et isiklikult pakun üht kindlat lahendust – naturaalset värvi puitraam, valge paspartuu ja artglass. See on klassikaline lahendus, mis sobib paljudele seintele. Kui tunned, et tahaksid oma koju ikkagi midagi väga teistsugust ja julget, siis soovitan võtta oma paberfoto kaasa ja minna Järsisse, kus saab kõiki raame ja paspartuusid kohapeal kombineerida ja vaadata, kuidas võiks lõpptulemus välja näha. See tähendab seda, et tellid endale sobiva paberfoto ja kui saad minu signatuuriga foto kätte, lähed sellega Järsisse. Järsil on kataloog olemas ka veebis, kuid tõenäoliselt ei saa sa lõpuni kindel olla, et lõpptulemus on täpselt see, mis sulle arvuti ekraanilt vaadates tundub, et see on.

Kindlasti võib tekkida küsimus, et palju selline asi maksab? Minu näidisfotod on mõõdus 20x30cm, neid ümbritseb 7,5 sentimeetri laiune paspartuu ja puitraam ning katab artglass/galeriiklaas. Sellise raamimistöö hinnaks on suurusjärk 50 eurot, olenevalt valitud materjalidest.

Loodan, et sellest selgitavast tekstist ja fotodest on sulle abi oma kodu sisustamisel.

 

Fotovalik on leitav siit: https://metaloodus.ee/pood/

Küsimuste korral kirjuta mulle romet.vaino@gmail.com.

 

Romet

 

 

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga