Uisumatk rabalaugastel on põhjamaine eksootika. Kohalikule inimesele seostub jääl liuglemine vabaduse ja lapsepõlvega. Elu on näidanud, et isegi vanemal ja muidu tõsisel inimesel kisub see tegevus suu naerule. 🙂
Selleks, et rabalaukale saaks üldse minna, peab ilmataat täitma teatavad eeltingimused. Eelkõige vajame selleks järjepidevaid miinuskraade, et tekiks piisavalt tugev jääkiht, millel oleks turvaline uisutada. Uisutaja vaatekohast oleks eelnevale meeldiv täiendus veel lumevabad ilmad. Just nii saab tekkida parim jää, mis on sile nagu klaas.
Kui need tingimused on täidetud, vajame veel uiske ja naaskleid. Viimased on osa ohutusvarustusest. Looduslikul jääl uisutamiseks sobivad kõige paremini matkauisud ja neid on laias laastus kaht tüüpi: universaalsed matkauisud, mis kinnituvad matkasaapa külge ja sportuisud, mis kinnituvad suusasaabaste külge. Vaata alljärgnevatelt fotodelt:
Senised kogemused on näidanud, et enamikul inimestel puuduvad suusasaapad. Lisaks ei viitsida teha lisapingutust, et sobivaid saapaid üheks päevaks mõnel tuttavalt laenata või kuskilt laenutusest rentida. Kui suusasaapad siiski välja otsida, tasub silmas pidada kaht asja: 1) saapad peaks olema kõrgema äärega ehk vabastiili saapad või äärmisel juhul combi saapad. Klassikastiili saabas on üldjuhul liiga madal ja seetõttu on nendega uisutada raske – jalg pole fikseeritud. 2) Minu uisud on NNN sidemetega. Sõidukogemus on kõige parem õigete suusasaabastega.
Ka tavalise matkasaapaga võib saada hea sõiduelamuse kui veendud, et sul on kõrge äärega saapad, mille saab tihedalt ümber jala pingutada. Sageli tulevad inimesed madalate matkasaabastega ja kui pole just eriliselt head tasakaalu, ei tule uisutamisest midagi välja – jalad vajuvad laiali, sest hüppeliiges ei suuda jalalaba fikseerituna hoida.
Siin üks näide suusasaapale kinnituvate uiskudega sõitmisest:
Pea meeles, et uisumatk on omamoodi loterii. Selleks peavad olema väga sobivad ilmastikutingimused. Viimased võivad aga tundidega muutuda. Kõige paremini õnnestuvad spontaansed minekud. 🙂
Riietus. Uisutamise ajal võib kergesti palav hakata ja oluline on vältida higistamist – muidu hakkab hiljem jahe. Seega liigutamise ajaks midagi õhemat ja kui vahepeal on soov puhata, siis selleks ajaks võiks käepärast olla üks hea soe jope.
Ühe korraliku uisumatka juurest ei puudu ka kuum jook ja väike amps. Olenevalt kokkuleppest saab teha näiteks suppi või pannkooke.
Külmakraadide saabumisel või olemasolul ja jääkatte saabumisel võta minuga julgesti ühendust ja leiame Sulle sobivas kauguses oleva raba, kus saad oma lemmikinimestega karget talveõhku ja sõidurõõmu nautima tulla.
Romet
53 541 791